Aşağıda yer alan bilgiler TALM-001-025 NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA NES KULLANIMA AÇMA TALİMATI'nda tanımlanmıştır. Talimatı bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Sertifikanızla imza atabilmeniz için önce sertifikanızın kulanıma açılmış olması gerekir. Sertifikanızı kullanıma açmak için;

 1. İnternet tarayıcısında http://www.kamusm.gov.tr adresine gidildikten sonra açılan sayfadaki "Bireysel İşlemler" linkine tıklanır. Kamu SM, Anasayfası
 2. Açılan kullanıcı doğrulama ekranında Şifreli Giriş butonuna basılır.

  Önceden Kamu SM'den alınmış geçerli bir nitelikli elektronik sertifikası olan kullanıcılar, E-imzalı girişi yöntemi ile sisteme giriş yapıp serfikilarını kullanıma açabilir.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 3. Şifre Giriş Ekranında uygun yerlere T.C. Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü girilir.

  Güvenlik Sözcüğü'nüz başvurunuz esnasında sizin belirlemiş olduğunuz sözcüktür. Güvenlik Sözcüğünün unutulması durumunda ya da karşılaşacağınız diğer sorunlar için 0 262 648 18 18'i arayarak Çağrı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Güvenlik Sözcüğünüzü hatırlamıyorsanız, buradaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 4. Açılan sayfada yer alan cep telefonu numarasının doğruluğu kontrol edilir. Giriş güvenliği için Onay butonuna basarak cep telefonuna "SMS Onay Kodu"nun gönderimi sağlanır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 5. Aşağıdaki resimde görülen alana cep telefonunuza gelen SMS Onay Kodu girilerek Gönder butonuna basılır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 6. Giriş işlemlerinin doğru olması durumunda aşağıdaki menü görüntülenir. Bu menüde yer alan Kullanıma Aç butonuna tıklanır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 7. Açılan sayfadaki Kullanıma Aç butonuna basılır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 8. Sertifikanızın kullanıma açılması için onay istenir. Onaylamak için Tamam butonuna basılır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 9. Onay işleminden sonra aşağıdaki sayfa görüntülenir ve sertifikanızı kullanıma açma işleminin sonucunu gösterir. Bu işlem sonrasında Bireysel Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri ana sayfasına dönerek dilerseniz başka işlem yapabilir, dilerseniz çıkış yapabilirsiniz.

  Bireysel İşlemler Ekranı