Nitelikli Elektronik Sertifika ile işlem yapılabilmesi için, akıllı kart erişim verilerine (PIN ve PUK) ihtiyaç vardır. PIN ve PUK bilgilerine erişebilmek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir;

Sertifikanızla imza atabilmeniz için önce sertifikanızın kulanıma açılmış olması gerekir. Sertifikanızı kullanıma açmak için;

 1. İnternet tarayıcısına www.kamusm.gov.tr adresi girilir ve Bireysel İşlemler bağlantısına tıklanır.

  Kamu SM, Anasayfası

 2. Açılan kullanıcı doğrulama ekranında Şifreli Giriş butonuna basılır.

  NOT : Kamu SM'den alınmış, geçerli Nitelikli Elektronik Sertifikası (NES) olan kullanıcılar; E-imzalı Girişi yöntemi ile sisteme giriş yapabilirler.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 3. Şifre Giriş Ekranı'nda, uygun yerlere T.C. Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü girilerek Giriş butonuna basılır.

  NOT : Güvenlik Sözcüğü; başvuru sahibinin, başvuru sırasında belirlediği bir güvenlik parametresidir. Güvenlik Sözcüğü'nün unutulması veya hatırlanamaması durumunda; resimde işaretli bağlantı tıklanarak yenilenebilir.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 4. Açılan sayfada yer alan cep telefonu numarasının doğruluğu kontrol edilir ve Onay butonuna basılarak SMS Onay Kodu'nun gönderilmesi sağlanır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 5. Cep telefonuna gelen SMS Onay Kodu girilir ve Gönder butonuna basılır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 6. Giriş işleminin onaylanması durumunda, aşağıdaki menü görüntülenir. Bu menüde yer alan PIN / PUK Bilgisi butonuna basılır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 7. Açılan sayfada PIN / PUK bilgileri listelenir.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 8. Parolalarımı Kaydet butonuna basılır ve PIN / PUK bilgilerinin yer aldığı PDF dosyası kayıt edilir.
 9. PIN / PUK Bilgileri'nin kullanılması ve saklanması ile ilgili uyarıların tamamı DİKKATLE okunmalıdır:
  1. PIN / PUK bilgileri kart içerisinde bulunur. Ayrıca, sertifika sahibi silene kadar Kamu SM'de şifreli olarak tutulur.
  2. PIN / PUK bilgilerinin güvenli olarak muhafaza edilmesi kart sahibinin sorumluluğundadır.
  3. Parolalarımı Kaydet butonuna basılarak oluşturulan, PIN / PUK bilgilerinin yer aldığı, PDF dosyasının güvenli bir yerde saklanması önerilir. Ayrıca PIN / PUK bilgilerinin yazıcıdan baskısı alınarak basılı kopyasının da saklanması önerilir.
  4. PIN / PUK bilgilerinin doğru olarak kayıt edildiğinden ve baskısının alındığına emin olunduktan sonra, Parolalarımı Sil butonuna basılarak, PIN / PUK bilgilerinin Kamu SM'den silinmesi önerilir.
  5. Parolalarımı Sil butonuna basıldığında; PIN / PUK bilgileri, Kamu SM sisteminden, bir daha görülemeyecek şekilde tamamen silinir.
  6. PIN bilgisinin 3 (üç) kez hatalı girilmesi durumunda kart kilitlenir. PUK bilgisi kullanılarak kart kilidi çözülür. PIN / PUK bilgilerinin değiştirilmesi veya kilit çözme işlemleri, ilgili kart yazılımı kullanılarak gerçekleştirilir.
  7. PUK bilgisinin 3 (üç) kez hatalı girilmesi durumunda, kart kullanım dışı kalır ve bir daha kullanılamaz. Bu durumda yeni kart ücret karşılığında üretilir.
 10. Silme işlemini gerçekleştirmek için; Parolalarımı Sil butonuna basılır ve gelen uyarı okunarak Tamam butonuna basılır.

  Bireysel İşlemler Ekranı

 11. Çıkış bağlantısı tıklanarak sistemden güvenli bir şekilde çıkış yapılır.

  Bireysel İşlemler Ekranı